SRC Plzeň

Slot Racing Club Plzeň

SRC Plzeň zvládl první závod letošního roku na výbornou

SRC Plzeň zvládl první závod letošního roku na výbornou

Ve dnech 24. – 26. ledna se v klubové hale SRC Plzeň konal první závod letošní sezóny, kterým bylo tradičně Mistrovství České republiky Wing cars. O tituly v kategoriích G12, G27L, G27, G7 a OMO ovšem nebojovali jen čeští jezdci, ale také zahraniční hosté, kteří závod využili jako testování pro mistrovství světa, které pořádá plzeňský klub v květnu letošního roku. Kvalita startovní listiny tak byla velkolepá. Do Plzně přijel držitel několika světových rekordů ve slot racingu Petr Krčil, nechyběli ani zástupci z Německa, Švédska nebo Brazílie. Plzeňský klub vkládal největší naděje do držitele světového titulu v kategorii G12 z roku 2017 Jana Gottharda.

A právě kategorií G12 program celého závodního víkendu začínal. Plzeňskému benjamínkovi se podařilo vyhrát kvalifikaci a v závodě se dlouho přetahoval o první místo s německým závodníkem Ullim Pietschem. Urputný souboj vrcholil v páté rozjížďce, po které měli oba jezdci najeto shodně 553 kol. V šesté rozjížďce zatroubil Gotthardt k rozhodujícímu útok a podařilo se mu získat náskok tří kol. Ten bohužel vzal za své v předposlední jízdě, kde plzeňskému jezdci vypadl třikrát do dráhy jiný soupeř, oprava poškozeného modelu stála 30 kol a tím i vítězství v tomto závodě. Vítězem se tak stal Němec Pietsch, Gotthardt byl druhý a na stupních vítězů ho doplnil další plzeňský jezdec Josef Čechura.

Vítězství v kategorií G12 nebylo posledním zářezem německého závodníka. Ten opanoval také kategorii G27L, zde se však jeho vítězství rodilo o poznání složitěji. V kvalifikaci ho opět porazil Gotthardt, kterého doplnil Krčil a Brazilec Bernardino.  Do závodu poté vlétl nejrychleji Gotthardt, bohužel jen do třetí rozjížďky, kde ho zradila zadní osa jeho modelu a nakonec se musel spokojit s pátým místem. Poté otěže závodu převzal Krčil a vedl až do sedmé jízdy, kde ho přeskočil Pietsch a své vedení udržel až do cíle. Získal tak vítězství v druhé kategorii, tentokrát před Krčilem a Bernardinem.

Chuť si Krčil spravil hned v následující kategorii G27, kde suverénně ovládl kvalifikaci i závod a ostatní jezdci se na něj dívali z uctivé vzdálenosti. Podařilo se mu dokonce překonat světový rekord na počet najetých kol v závodě. Ten držel hodnotu 1054 a pardubickému jezdci se podařilo najet ještě o 10 kol více! Zbylé stupně vítězů obsadili němečtí jezdci a to konkrétně druhý Pietsch a třetí Kehl. Předposlední kategorií závodního víkendu byla TMO, ve které mohou závodníci použít pouze dva motory. Kvalifikace se nejlépe podařila Gotthardtovi. Na druhé pozici skončil Krčil a bylo jasné, že urputné souboje budou pokračovat i v této kategorii. A bylo tomu tak! Po dvou rozjížďkách vedl Krčil již o 11 kol, když ho začal stahovat Pietsch. V polovině závodu se mu ho podařilo přeskočit a vypadalo to na třetí triumf německého jezdce. Všechno změnil Krčilův perfektní závěr, který resultoval ve vítězství o pouhá tři kola. Bronzovou medaili si odvezl do Brazílie Bernardino a bramborou pozici získal Jan Gotthardt.

Mezi Krčilem a Pietschem to tedy bylo 2:2 na vítězství v jednotlivých kategoriích a s napětím se očekávalo, komu se nejlépe povede poslední závod v prestižní kategorii G7. Zde si dělal naděje také plzeňský Zdeněk Beneš, který své snažení zahájil čtvrtým místem v kvalifikaci. Samotný závod se dal označit přinejmenším za divoký. Nejrychleji odstartoval Krčil a brzy se dostal do komfortního vedení, poté ho dotáhl Pietsch a vypadalo to opět na souboj těchto dvou jezdců. Nakonec z toho bylo jen třetí místo pro Krčila a čtvrté pro Pietsche. Po technických problémech z první poloviny závodu předvedl perfektní stíhací jízdu domácí Beneš a zaslouženě získal stříbrnou příčku. Vítězem se stal nenápadně jedoucí Bernardino, kterému se vyhnuly zásadní potíže, a zvítězil s náskokem 73 kol.

První závod roku 2020 pořádaný SRC Plzeň je tedy minulostí. Jezdci si pochvalovali tradičně dobře připravenou dráhu a zázemí klubu. Mnozí z nich získali nejen poháry skvělé výkony, ale také důležitá data pro květové mistrovství světa. Jak se komu podaří zúročit, to se dozvíme za necelé čtyři měsíce. Mistrovství světa v Plzni startuje již 11. května!  

Jakub Schimmer

Related Posts