Úspěch našeho klubu na MČR mládeže

Na konci dubna proběhlo mistrovství ČR mládeže 2023 v Nové Pace a kluci přivezli hned 9 pohárů z 36 možných.

Do Nové Paky jsme přijeli hned v pátek, a přestože jsme měli obavy, že se tam všichni nevejdou, nakonec se podařilo všem poskládat tak, aby každý měl dostatek místa na přípravu autíček do závodu. Náš klub vyslal do boje pětici závodníků, juniora Jaroslava Jägera, staršího žáka Pavla Straku a mladší žáky reprezentovali Šimon Půlpán, Ondřej Kouba a Samuel Vidršpek.

Prvním závodem byl hned v pátek závod PR32, kterého se účastnilo 32 závodníků. Vzhledem k počtu závodníků se rozhodlo, že se nepojede na 8×3 minuty, ale pouze na 2 minuty, aby kluci mohli jít spát dříve než o půlnoci. Kvalifikace se jela na počet kol za minutu a Jarda se Šimonem se kvalifikovali do skupiny A, Pavel byl v C a Samovi s Ondrou se příliš nedařilo a tak skončili ve skupině D. V nejlepší skupině se bojovalo o první příčky, velmi dramatický byl hlavně souboj juniorů, kdy se Jarda přetahoval o prvenství s Adamem Beranem, v kterém Jarda nakonec bohužel podlehl o pouhých 22 dílků a připsal si tak druhé místo v této kategorii. Pavel si ve starších žácích připsal 3 místo a v mladších žácích nenašel přemožitele Šimon, který si tak připsal vítězství. Ondra byl šestý a Sam hned příčku za ním. Nakonec to i tak bylo celkem dlouhé a slavnostní vyhlášení bylo chvilku před 23 hodinou.

Na sobotu byly v plánu hned 2 závody a bylo rozhodnuto, že se žádný ze závodů zkracovat nebude a oba závody se pojedou na 8×3 minuty a kvalifikace bude opět na nejvíce ujetých kol za minutu. První na programu byl závod PR24. Přejímka končila v 9:45 a hned potom bylo slavnostní zahájení za účasti místostarosty Nové Paky Mgr. Milana Pospíšila. Po slavnostním zahájení a společném focení byla zahájena kvalifikace, která dopadla lépe než v pátek. Jarda a Šimon ve skupině A, Ondra se tentokrát probojoval do skupiny B a Pavel se Samem byli tentokrát ve skupině C. Tentokrát se kvalifikovalo 34 závodníků, a proto se musel jet pauzírák. Netradičně ale bylo zvoleno, že pauzírovat budou skupiny A a B, tak se v podstatě do poslední chvíle nevědělo, jak si kdo vlastně vede. Nakonec se Šimonovi a Jardovi podařilo urvat dvě vítězství a za zmínku určitě stojí i 6. místo Ondry.

Druhým sobotním závodem byla kategorie JES G12. Jarda se opět bez problémů kvalifikoval do skupiny A, kde Jardu překvapivě doplnil i Sam, který zajel 5. nejlepší počet kol (asi jeho nejlepší kvalifikace v dosavadní kariéře). Šimon jel tentokrát společně s Pavlem ve skupině B a Ondra skupinu C. Tentokrát již pauzírovala skupina C a D, tak byl lepší přehled, jak si vedou ti nejlepší. V juniorech si to opět rozdali Jarda a Adam Beran, kdy byl tentokrát lepší Adam Beran. I když bylo zajímavé, jak se Adamovi podařilo odjet závod s autem, které v kvalifikaci zavánělo spáleným motorem. Ale na to se už historie neptá. Šimon tentokrát skončil druhý, kdy prohrál s Budějovickým Filipem Hubínkem o 1,5 kola. A krásné 4. místo v kategorii starších žáků získal Pavel, který to v konkurenci domácích závodníků neměl jednoduché. Závody byly opět dlouhé, vyhlášení výsledků bylo až před půlnocí.

Poslední den už byl na programu závod maket. To už byla účast poměrně malá, jen 13 závodníků mělo odvahu nastoupit do tohoto závodu, kdy udržet auto na dráze není úplně lehké. Vzhledem k tomu, že tyto závody u nás v klubu nejezdíme, neočekávali jsme úplně dobrá umístění. Ale díky Jirkovi Hábovi, který pomohl Šimonovi, Pavlovi a Ondrovi trochu vylepšit a nastavit auta, výsledek dopadl nad očekávání. Nejlépe si vedl Šimon, kterému se podařilo opět zvítězit v mladších žácích, Jarda přidal druhé místo v kategorii juniorů a Ondra s Pavlem byli čtvrtí.

Všechny výsledky jsou k dispozici na webových stránkách svazu automodelářů viz. MČR mládeže 2023 | KAuM (svazmodelaru.cz). Pokud se podíváme na pořadí klubů, tak náš klub byl v Nové Pace nejúspěšnějším. I když výborně si vedl i domácí klub.

 1. místo2. místo3. místo4. místo5. místo
SRC Plzeň4413 
AMDK Nová Paka35533
SCRC Pardubice21   
AMK-SRC-Č. Budějovice11411
MC SRC Most1 2  
AMMK Soběslav1  15
DDM Bílina 1   
SRC Slaný   2 
MK Vratislavice nad Nisou   11
SRC Trutnov   1 
MK Ostrov     

Organizátoři tohoto mistrovství to celé zvládli na jedničku a velký dík patří i DDM Stonožka v Nové Pace, který nám po celou dobu zajišťoval občerstvení. Snídaně, obědy a večeře byly výborné. A doprovod mladých závodníků ocenil i točené pivo z místního pivovaru.